O NÁS
Náboženská obec Církve československé husitské v Ostravě – Heřmanicích je otevřené společenství věřících a příznivců Církve československé husitské. Náboženská obec sídlí v Husově sboru v Ostravě – Heřmanicích na adrese Vrbická 315/115, Ostrava – Heřmanice, 713 00.
Náboženskou obec, stejně tak jako celou Církev československou husitskou tvoří křesťané, kteří usilují naplnit současné snažení mravní a poznání vědecké Duchem Kristovým, jak se nám zachoval v Písmu a v podání starokřesťanském, našemu národu pak zachován jest hnutím husitským, českobratrským a dalším úsilím reformačním. V naší obci navíc vítáme i příznivce, kteří chtějí uchovat husitskou víru, jelikož se potýkáme s úbytkem věřících a členů Církve československé husitské.
Detailní informace k Náboženské obci, stejně tak jako k Bohoslužbám a Kolumbáriu najdete ve stejnojmenných sekcích na tomto webu. Spojení na nás najdete v sekci Kontakty.
Za náboženskou obec vystupuje rada starších, jejíž složení najdete v sekci Náboženská obec na tomto webu.
Církev Československá husitská je moderní církev pro moderního člověka. Od svého počátku prosazujeme zásadu svobody svědomí i zásadu úcty k vědeckému poznání, stejně jako společenskou angažovanost našich věřících v oblasti občanské a sociální. Těšíme se na setkání s Vámi.
NÁBOŽENSKÁ OBEC
Náboženská obec je církevním orgánem, který sdružuje věřící na určitém území (např. obce). Náboženská obec má tyto správní orgány:
a) shromáždění náboženské obce jako nejvyšší orgán,
b) radu starších jako výkonný a statutární orgán,
c) revizory či revizní finanční výbor jako kontrolní orgán.
Za náboženskou obec jedná rada starších. Za radu starších jménem náboženské obce jedná společně předseda nebo místopředseda a farář. Písemné právní úkony, z nichž vznikají práva či povinnosti (smlouvy apod.), podepisují společně předseda nebo místopředseda rady starších, finanční zpravodaj a farář.
Shromáždění náboženské obce se koná zpravidla jednou ročně v období leden–březen.
Aktuální složení rady starších:
1) předseda rady starších: IVANA JANČOVÁ
2) farář: JANA ŠILEROVÁ
2) místopředseda rady starších: DAVID CHOVANČÍK
4) finanční zpravodajka: MARIE HOLEŠOVÁ
Finanční revizor: ANNA HORÁKOVÁ
Zřizovatelem náboženských obcí jsou diecéze. Naše náboženská obec spadá pod Olomouckou diecézi Církve československé husitské se sídlem v Olomouci na adrese Žilinská 113/5, Olomouc – Nová Ulice. Diecézi vrcholně zastupuje Biskup a orgány diecéze jsou diecézní shromáždění, diecézní rada, diecézní revizní finanční výbor, diecézní kárný výbor a orgány duchovní správy v diecézi. Více informací naleznete na stránkách olomoucké diecéze www.ccsholomouc.cz.
Samotná diecéze se následně dělí na menší správní celky tzv. vikariáty. Olomoucká diecéze má vikariáty tři (Olomoucký, Šumperský a Ostravský). Naše náboženská obec spadá do vikariátu ostravského. Včele vikariátu stojí vždy Vikář.
Naše náboženská obec je v současnosti obcí administrovanou což v praxi znamená, že v našem sboru nesídlí stabilně farář a Farní úřad. Všechny tyto úkony pro naší náboženskou obec zajišťuje Náboženská obec CČSH v Rychvaldu, ze které k nám také dojíždí sestra farářka a emeritní biskupka Mgr. Jana Šilerová, která se stará o duchovní život v naší náboženské obci.
Náboženská obec také vlastní a spravuje budovu Husova sboru na Vrbické ulici (včetně okolního pozemku)
Kromě tradičních církevních aktivit jako jsou bohoslužby nebo provoz kolumbária také náboženská obec pořádá akce pro širokou veřejnost, či se snaží připomínat významná data.
Čím se řídíme?
Kromě svého vlastního zdravého úsudku a Bible se samozřejmě řídíme i Řády naší církve, které byly schváleny Sněmem CČSH (nejvyšším orgánem církve) a těmi jsou:
- Ústava CČSH,
- Bohoslužebný řád CČSH,
- Organizační řád CČSH,
- Hospodářský řád CČSH.
- Kárný řád CČSH,
- Řád duchovenské služby CČSH,
JAK SE STÁT ČLENEM
Jak se stát členem církve?
Členem Církve československé husitské se stane každý, kdo projde křtem nebo přijetím (u osob pokřtěných).
Jak prakticky postupovat?
Zájemce o členství se obrátí na faráře náboženské obce. Ten jej seznámí s učením, zásadami a principy církve, nepokřtěné připraví ke křtu a pokřtí, pokřtěné přijme obřadem přijetí do církve a zapíše do seznamu obce.
Co musím splňovat abych se mohl stát členem?
Křesťanská víra, ztotožnění se s naukou, praxí a zásadami církve.
Jaká práva a povinnosti z členství v církvi vyplývají?
Osvědčování víry:
– účastí na životě obce, zvláště na liturgii a přijímáním svátostí; čtením Písma, modlitbou;
– následováním Krista v lásce a službě a ve svědectví slovem i životem;
– dále podílem na organizačním a hospodářském životě církve a přispíváním na její hmotné prostředky příspěvky, sbírkami a dary;
– platit členský příspěvek; Náboženská obec CČSH Ostrava – Heřmanice má stanovenou dobrovolnou výší členského příspěvku s minimální roční sazbou 100 Kč.
HUSŮV SBOR
Základní kámen Husova sboru v samotných Heřmanicích byl položen 8. září 1935. Postaven byl o rok později a slavnostně otevřen na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července 1936. Husův sbor v Heřmanicích se tak stal poslední církevní stavbou Církve československé na Ostravsku. V roce 1937 bylo ve sboru zřízeno Kolumbárium.
Během druhé světové války se v roce 1942 měli pořídit do sboru varhany, ale z válečných důvodů se dodávka nerealizovala. V témže roce byla ale realizována malba sboru, kterou vyhotovil společně se svým synem akademický malíř Alois Zapletal (1886–1943) v originálním národním slohu. Svými malbami vyzdobil kazetový strop a na boční křídla umístil postavy Mistra Jana Husa, Jana Amose Komenského a slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
Po skončení druhé světové války následně v roce 1947 byla obnovena dodávka varhan do sboru. Výroba a instalace proběhla v roce 1948 a varhany začali ve sboru sloužit 5. září, kdy byly také slavnostně vysvěceny.
Další úpravy sboru proběhli v roce 1961, kdy proběhla výmalba sboru a zároveň bylo Kolumbárium přemístěno z přední stěny sboru dozadu pod pavlač a bylo provedeno rozmnožení počtu schránek pro urny.
Během 60. let 20. století se začali negativně projevovat důsledky poddolování celého území Heřmanic. V roce 1968 se k problému poddolování samotné stavby Husova sboru sešla komise složená ze členů rady starších náboženské obce a zástupců Báňských staveb. Samotné opravy sboru se ale začali realizovat až po nutných urgencích a peněžitém vypořádání v roce 1972. Opravou prošli vnější i vnitřní prostory sboru. Z věže sboru byl také odstraněn mohutný kalich, který byl nahrazen kalichem menším a prostším. Vnitřek sboru byl nově vymalován, kdy uměleckou výzdobu provedl akademický malíř prof. Obšil z Ostravy. Hlavní výzdobou se nově stal obraz Krista na přední straně za oltářem. Opravy sboru vyvolané poddolováním skončili v roce 1973.
V roce 1975 díky příspěvku Krajského národního výboru byla zrealizována oprava varhan. Další oprava sboru proběhla v roce 1986 firmou Bytprům, kdy byla zrealizována nová střecha. Na opravu střechy navazovala i oprava hromosvodu a vyřešení odtoku vody ze střechy. Tyto následné práce byly zrealizovány v letech 1987 a 1988. Obnoveny byly i některé nátěry na fasádě.