O CÍRKVI

Církev československá husitská (zkratka CČSH) o sobě vyznává, že vznikla z Boží vůle a milosti, aby skrze ni do jediné, svaté, obecné církve Boží byli přivedeni mnozí, kteří by jinak zůstali ztraceni v nevíře a beznaději, a aby usilovala o Boží církev bez poskvrny a vrásky (Základy víry CČSH, čl. 42).

Církev československá husitská (do roku 1971 Církev československá) vznikla o Vánocích 1919, kdy byla v řadě katolických kostelů slavena poprvé bohoslužba v českém jazyce. Dne 8.1.1920 se ustavila v Praze z radikálního křídla modernistického reformního hnutí římskokatolického duchovenstva (Ohnisko) v čele s ThDr. Karlem Farským, později zvoleným prvním patriarchou nové církve.

Mezi zajímavosti patří, že v Církvi československé husitské mohou pastýřský a učitelský úřad zastávat i ženy (kazatelky, farářky, biskupky). Dále pak kněží Církve československé husitské mohou vstupovat do manželství. Celibát je aktem dobrovolným.

Důležitou informací je, že Církev československá husitská je dodnes jediným stále existujícím církevním uskupením, které vzešlo z myšlenek katolického modernismu. V tomto směru nemá v křesťanském světě srovnatelnou obdobu.

Církev Československá husitská navíc již od svého počátku kladla důraz na úctu k vědeckému poznání a otevřenost vůči dosaženému vědeckému i společenskému poznání, které se stále snaží uvádět do souladu s poznáním duchovním.

Organizační struktura aneb "Kdo jí vede?"

V čele Církve československé husitské stojí patriarcha a ústřední rada. Na diecézní úrovni je představitelem biskup, který diecézi spravuje spolu s diecézní radou. Diecéze se dělí na menší správní celky – Vikariáty a v čele nich stojí vikáři. Nejmenším správním prvkem je náboženská obec v jejímž čele stojí farář nebo administrátor spolu s radou starších. Na každé úrovni správy jsou tedy rovnoměrně zastoupeni duchovní a laici.

VIII. patriarchou Církve československé husitské byl dne 23. září 2006 řádným sněmem zvolen ThDr. Tomáš Butta, Th.D. Dne 21. září 2013 byl znovu do čela Církve československé husitské na církevním volebním sněmu v Praze-Dejvicích v prvním kole zvolen ThDr. Tomáš Butta, Th.D. V sobotu 19. června se v Husově sboru v Praze v Dejvicích uskutečnil volební sněm, který měl na programu volbu patriarchy Církve československé husitské. Sněm vyslechl vystoupení obou kandidátů Mgr. Lukáše Bujnu a dr. Tomáše Buttu a poté zvolil v prvním kole tajným hlasováním nadpoloviční většinou na třetí sedmileté volební období Tomáše Buttu.

Církev československá husitská má celkem 6 diecézí se sídly v Praze, Hradci Králové, Brně, Olomouci, Plzni a Bratislavě. Samotné diecéze (krom Bratislavské) se následně dělí na menší správní celky – Vikariáty. V těchto Vikariátech se nachází samotné náboženské obce, kterých je více než 250 po celé České republice.

Náboženská obec Církve československé husitské v Ostravě – Heřmanicích spadá pod Ostravský vikariát (ten zahrnuje náboženské obce v okresech Ostrava-Město, Opava, Nový Jičín, Karviná a Frýdek-Místek), který následně spadá pod Olomouckou diecézi CČSH (ta zahrnuje náboženské obce v Moravskoslezském a Olomouckém kraji).
Odkaz na webovou stránku Olomoucké diecéze CČSH: http://www.ccsholomouc.cz/
Odkaz na webovou stránku Církve československé husitské: http://www.ccsh.cz/
Chcete se stát členy Církve československé husitské? Více informací se dozvíte v sekci O NÁS