KOLUMBÁRIUM

Kolumbárium je místo či stavba určená pro ukládání pohřebních uren, kterou můžete nalézt na hřbitovech, v kostelích, sborech, chrámech nebo v jejich těsném sousedství.

Kolumbárium bylo založeno v naší náboženské obci v roce 1937 tj. rok po dostavbě Husova sboru. Původně se ve sboru nacházelo na přední straně po obou stranách oltáře ve výklencích. V roce 1961 bylo kolumbárium přemístěno dozadu pod pavlač a bylo provedeno rozšíření počtu schránek pro urny. Tento stav trvá dodnes. Kolumbárium se dodnes těší velké vážnosti zejména díky práci členů náboženské obce.

V našem kolumbáriu nabízí náboženská obec tyto služby:
⦁ komplexní zajištění provozu kolumbária v rámci Husova sboru,
⦁ možnost uložení pohřebních uren zemřelých do reprezentativních skleněných osvětlených vitrín či schránek i s možností uzamknutí,
⦁ výběr a rezervaci míst v kolumbáriu,
⦁ možnost individuálních návštěv během celého roku po předchozí telefonické domluvě,
⦁ zajištění „vzpomínky na zesnulého“ při výročí jeho narození či úmrtí na přání pozůstalých na bohoslužbě.

Výhody kolumbária oproti hrobovému místu na hřbitově
⦁ V ceně za pronájem místa v kolumbáriu je zahrnut také jeho celkový provoz včetně údržby. Nájemce tedy oproti hrobovému místu nemusí řešit mnohdy drahé opravy či udržovací práce hrobu nebo hrobky, o které je navíc v mnoha případech potřebné zažádat přímo u správce Pohřebiště (hřbitova).
⦁ Kolumbárium je reprezentativním a udržovaným prostorem ve sboru. Oproti tomu některá hrobová místa na Pohřebišti (hřbitově) nejsou vlastníky udržována a mnohdy tak působí na své okolí neudržovaně s tím, že řešení tohoto problému je zdlouhavé.
⦁ Pokud se v budoucnu rozhodnete o přemístění urny na jiné místo mimo kolumbárium, je tento proces jednoduchý. Vypovíte Smlouvu o pronájmu urnové schránky a uvolníte místo. Oproti tomu administrativa zrušení či prodeje hrobového místa je na Pohřebišti (hřbitově) mnohdy zdlouhavá a administrativně náročná.

Přístup do kolumbária je možný před a po pravidelných nedělních bohoslužbách nebo v individuálním termínu na základě předchozí osobní či telefonické domluvy. Během Velikonoc, Vánoc a zejména Památky zesnulých (tzv. Dušiček) je možnost návštěv kolumbária rozšířena, sledujte, prosím, naše webové stránky. Během letních prázdnin je pořádání bohoslužeb naopak omezeno, taktéž doporučujeme sledovat webové stránky nebo před návštěvou zavolat.

Kompletní informace o kolumbáriu, zájem o návštěvu kolumbária, žádost o uložení pohřebních uren, rezervaci či výběr míst nebo nějakou jinou informaci se dozvíte, pokud napíšete e-mail na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Pronájem schránky 

Přes e-mail nebo telefon je možno sjednat schůzku v kanceláři Husova sboru, během schůzky je možno si vybrat volnou schránku a následně je možno ihned připravit Smlouvu o pronájmu urnové schránky. K jejímu uzavření musí mít budoucí nájemce nejdříve vybranou konkrétní volnou schránku či místo ve vitríně. Před podpisem smlouvy je budoucí nájemce požádán o souhlas svůj i svého zmocněnce i s kontaktními údaji. Následně bude s budoucím nájemcem uzavřena smlouva pro jejíž uzavření je potřeba občanský průkaz budoucího nájemce. Společně s podpisem smlouvy je nájemce povinen ihned uhradit domluvenou částku za pronájem schránky.

 

Kolik pronájem stojí?

Roční poplatek činí 50,- Kč za jednu urnu/rok pro členy CŠCH Heřmanice a 100,- Kč pro nečleny.

Jak mohu zaplatit nájemné?
Platba je možná pouze v hotovosti v kanceláři Husova sboru po předchozí domluvě (nájemce obdrží potvrzení o zaplacení – včetně uvedení informace o tom, do kdy má nájemné za pronájem urnové schránky zaplaceno)

Jak upomínáte neplatící nájemce schránek?
Upomínky probíhají telefonicky – formou SMS nebo telefonátů, případně písemné upomínky formou dopisů s přiloženou složenkou k úhradě nájemného.

Jak postupujete v dalších a sporných otázkách?
Dědické řízení
Při úmrtí nájemce schránky přechází nájemné na dědice zesnulého, včetně nezaplacených dluhů na nájemném, které jsou součástí dědictví. Je třeba, aby se pozůstalí dědicové hlásili u nás v kanceláři Husova sboru a podepsali novou Smlouvu o pronájmu urnové schránky (nebo jiní zájemci z rodiny, pokud dědic není ze závažných důvodů k zastižení).
Rodinné spory
Rozhodující je přání nájemce schránky, nikoli příbuzenský vztah případných dalších pozůstalých, kteří chtějí bez vědomí oficiálního nájemce klíček či přístup ke schránce.
Příklad:
V praxi to znamená, že pokud například v rodině existují dvě sestry, z nichž jedna má urnovou schránku v nájmu a druhá sestra by si přála schránku navštěvovat také, pracovníci farního úřadu nemohou bez vědomí a souhlasu oficiálního nájemce schránky (v tomto případě první sestry) jiným osobám schránku zpřístupnit. Předně je tedy nutné, aby se pozůstalí v rodině domluvili mezi sebou, a pak mohou s konkrétním požadavkem oslovit pracovníky farního úřadu.